TESTY PŁATKOWE W PRZYCHODNI MEDI-Q 🙂
Testy płatkowe co to takiego?
Do wykrywania alergii typu natychmiastowego służą testy punktowe, zaś alergii typu opóźnionego – testy płatkowe. Na suchą, czystą skórę pleców przyklejane są paski bibuły nasączone alergenami, które podtrzymywane zostają hipoalergicznym plastrem klejącym. Odległość między bibułkami wynosi 2 cm. Wystąpienie jakichkolwiek reakcji skórnych w miejscu kontaktu z alergenem świadczy o uczuleniu.
Wskazania do wykonania testów płatkowych to:
– przewlekłe, swędzące zmiany skórne;
– wyprysk atopowy (m.in.zaczerwienienie, łuszczenie i suchość skóry)
– alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
– świąd i pęcherzyki skórne na skórze dłoni i podeszew stóp);
– wyprysk pieniążkowaty (drobne plamki i pęcherzyki zlewające się w większe struktury o kształcie monet);
– łojotokowe zapalenie skóry (w obrębie twarzy, okolicy mostka i międzyłopatkowej);
– fotodermatozy (zmiany skórne na obszarach ciała eksponowanych na słońce).
U kogo można wykonać testy?
Testy płatkowe wykonuje się u dzieci powyżej 3 roku życia i u dorosłych. Dzieci poniżej 3 lat nie powinny być badane w ten sposób, ponieważ mogą zakłócić przebieg testu, np. odrywając płatki od skóry.
Testy płatkowe – jak przebiegają?
Stosowane w powszechnych zestawach komercyjnych alergeny to metale (nikiel, molibden, wanad, tytan, kobalt), leki przeciwbólowe i antybiotyki, tworzywa sztuczne, kleje, składniki gumy, materiały dentystyczne, żywice syntetyczne i naturalne. Nie stosuje się natomiast substancji żrących i drażniących.
Testy płatkowe zdejmowane są po 48 godzinach i wtedy dokonuje się pierwszej oceny skóry. Do tego czasu należy unikać intensywnego wysiłki fizycznego i przepocenia skóry, a także zmoczenia pleców wodą.