Neuropsychologia to nauka zajmująca się badaniem związku pomiędzy mózgiem a zachowaniem się człowieka. Ten złożony proces nazywamy funkcjonowaniem poznawczym, które obejmuje procesy uwagi, spostrzegania, myślenia czy planowania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że trudności w wyżej wymienionych obszarach dotykają nie tylko pacjentów po incydentach neurologicznych ale także chorujących przewlekle na inne choroby somatyczne np. cukrzycę, niewydolność nerek czy serca.
Neurobiopsycholog to specjalista do, którego zgłosić się mogą osoby odczuwające problemy z :
– pamięcią,
– uwagą,
– myśleniem,
– percepcją wzrokowo-przestrzenną (np. pomijanie stronne)
– mówieniem (afazja).
Działania tego typu psychologa są szczególnie dedykowane pacjentom, którzy doznali uszkodzenia mózgu różnego pochodzenia w tym na skutek udaru mózgu, wypadku komunikacyjnego, nowotworu mózgu, choroby neurodegeneracyjnej np. Alzheimera, ale także każdemu kto odczuwa pogorszenie swojego funkcjonowania poznawczego.
Diagnoza neuropsychologiczna obejmuje obszerny wywiad kliniczny z pacjentem i w razie konieczności z jego opiekunem. W kolejnej części spotkania ma miejsce właściwe badanie z zastosowaniem testów neuropsychologicznych, dzięki którym neurobiopsycholog dokonuje oceny aktualnego poziomu zdolności umysłowych pacjenta wydając stosowną opinię. Dokument ten umożliwia stworzenie indywidulanego programu terapii, mającej na celu poprawę zaobserwowanych deficytów. Bywa także użyteczny w momencie starania się o przyznanie stopnia niepełnosprawności.
Osoby decydujące się na diagnozę neuropsychologiczną prosimy o zaopatrzenie się oraz przyniesienie na spotkanie diagnostyczne:
- karty informacyjnej ze szpitala (po przebytej hospitalizacji) oraz innych dokumentów lekarskich opisujących przebyte choroby
- opisu badań neuroobrazowych mózgu (np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badania EEG)
- opinii z wcześniejszych badań psychologicznych bądź logopedycznych
- okularów, aparatu słuchowego (jeśli badany z nich korzysta)
NAJBLIŻSZY TERMIN KONSULTACJI TO 6 PAŹDZIERNIK.
Zapisy telefonicznie pod numerem telefonu: 24 268 30 37 lub osobiście w Przychodni Medi-Q 🙂